Sauternes

Sauternes - vína morava, čechy, francie, itálie, španělsko, chile, rakousko, německo

vinecko.eu

Sauternes

Oblast, která je světově proslulá díky svým dezertním bílým vínům, vyráběných z hroznů napadených ušlechtilou plísní - Botrytis cinerea. Region, kde se vyrábějí ta nejušlechtilejší sladká vína světa může být na svůj terroir náležitě hrdý. A místní vinaři jej využívají znamenitě. To stejné platí i o vínech, která mají vůbec největší potenciál k nazrávání na láhvi. Výjimkou nejsou ani 100 let stará a pitelná vína.
Na více než 1 500 ha vápenito-jílovité půdy se pěstuje zejména odrůda Sémillon, které sekunduje Sauvignon blanc.
Ideální podmínky pro ušlechtilou plíseň pak poskytuje teplé a vlhké prostředí, které často podpoří i ranní mlhy. Avšak jednotlivé bobulky napadané touto ušlechtilou plísní je nutné vybírat, a ne každý ročník je ideální. Hrozny se nechají přezrát a vznikají tzv. „tries“ (botritické cibéby). Botritida se nešíří po vinici systematicky, a tak dalším důležitým faktorem je precizní ruční sběr hroznů. Následně víno většinou zraje v dubových sudech. A všechny tyto faktory jsou příčinou vysokých cen místních vín, která mají velký potenciál k archivaci. Výsledek snažení místních vinařů, v podobě tmavě zlatých až jantarových vín, které doprovází neméně zajímavá aromatika, však stojí za to ochutnat a dát svým znalostem o víně nový rozměr.

Řadit podle: Položek na stranu: Zobrazení:
Výběru neodpovídá žádná položka

© www.vinecko.eu

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace