FRANCIE - NÁPOJE

Francie není jen o vínech, ale své místo na výsluní mají i nápoje v podobě cognacu či pastisu. Poznejte spolu s námi Francii z jiné stránky.

FRANCIE A VÍNO

BEAUJOLAIS NOUVEAU

Region Beaujolais se rozprostírá severozápadně od Lyonu, na pravém břehu řeky Saony. Zdejší krajina plná starodávných vesniček, kostelů a pahorků byla postupně osídlena Ligury, Gally, Římany a dalšími národy, které zde rozvíjely své vinařské umění. Samotné viniční trati jsou orientovány především na východ a jih, přičemž díky této poloze využívají sluneční paprsky po celý rok. Vína z této oblasti jsou často charakteristická svou chutí i vůní, díky specifickému mikroklima. Musíme si uvědomit, že Beaujolais není pouze slavné mladé víno, ale celý vinařský region, kde působí na více než 3 tisíce vinařů, kteří hospodaří na mnoha viničních tratích, kde vládne odrůda Gamay. Specifické víno je v této oblasti právě Beaujolais Nouveau, které je z odrůdy Gamay a na trh přichází vždy 3. čtvrtek v listopadu.
Historie vína je velmi dlouhá, sahá do dávných dob, avšak teprve od 19. století toto víno počali vinaři dovážet do Lyonu, kde se stalo populární a oblíbili si jej i obyvatelé Paříže. A odtud se dostává do celého světa.
Francouzi považují toto víno za přirozenou součást gastronomie, má své postavení a je opředena rituálem, kdy po skončení jídla se již nová láhev neotevírá. Oslava je spojena s tradicí vinařskou ve Francii, kdy někteří svátek uznávají, jiní jej zatracují. Praotcem těchto oslav je svátek nového vína, který zavedl král Dagobert již roku 630 a datem byl 19. říjen. Viniční tratě se však objevují dle písemných záznamů až v 14. století. A teprve v 17. století vítězí zcela odrůda Gamay, čímž završí změnu vývoje a nastolí podobu dnešního regionu.
V minulosti bylo prvním zahraničním zákazníkem Švýcarsko. Poté pak přichází zlatý věk Beaujolais, tedy léta 1860 až 1875. Poté na tuto tradici navázali vinaři až v roku 1950, kdy posléze v roce 1951 je definováno „Beaujolais nouveau“. Datum tolik typické pro tato vína bylo stanoveno roku 1967, avšak tímto datem bylo 15. listopadu, což však omezovalo dodávky vína o sobotách a nedělích. Proto teprve roku 1985 je stanoven jako den příchodu mladého vína 3. čtvrtek v listopadu, přičemž k přepravě vín může dojít již o týden dříve.
Mnohé regiony mají taktéž svá mladá vína, avšak odrůda Gamay je ten podstatný rozdíl. Právě tato odrůda dodává vínům lehkost, ovocnost a svěžest.
Dnes je však víno považováno za skvělý marketingový tah, který měl za cíl podporu věhlasu vín z oblasti Beaujolais. Napříč milionům lahví, jež jsou vypity při uvedení vína na trh, je tradice a samotná historie poměrně krátká. Mnozí dnes toto víno milují, mnozí jej považují za zcela podřadné a vidí v něm pouze šikovný tah místních vinařů. Rozmach oslav je nastartován místním vinařem, který se snažil podpořit upadající zájem o místní vína. Jeho jméno je Georges Deboeuff. Avšak slavný slogan „Beaujolais Nouveau est arrivée“ není jeho počinem, s největší pravděpodobností za něj vděčíme jednomu z místních restauratérů, který tak oznamoval svým zákazníkům příchod mladého vína.
Obliba tohoto vína roste zejména v Japonsku a USA, přičemž v České republice postupně zájem upadá v důsledku vlastních aktivit v podobě Svatomartinského vína.

 

FRANCIE A NÁPOJE

Stejně jako mnohé jiné země, i obyvatelé Francie velmi rádi pojí kávu, kdy oblíbené je silné, malé espresso. Ve společnosti kávy velmi často kooperuje minerální voda Evian z okolí Ženevského jezera.
Naopak, pivo není oblíbené, přičemž jediným regionem, kde se pivo vyrábí, je Alsasko, které sousedí s Německem.

COGNAC

Velmi specifická vinná pálenka původem z městečka Cognac v departmentu Charente. K jeho výrobě se užívá specifická bílá odrůda, zejména pak Ugni Blanc, kdy destilace probíhá dvakrát v měděných kotlích, přičemž zraje další 2 roky v dubových sudech.
Historie sahá do období, kdy v místních krajích obchodují s vínem Holanďané a Angličané. Právě Holanďané započali tradici pálení vína a jeho věhlas od té doby stoupal. Ukládání do sudů pak měla za následek válka mezi Francií a Anglií. Obchod s Cognacem poté opět vzkvétá díky novým obchodníkům se jmény známými i v dnešní době – Delamain, Hennessy či Martell.

Dodnes platí rozdělení cognacu, které zavedl roku 1865 Maurice Hennessy:
V.S. - Very Superior - směs pálenek o stáří od 3 let
V.O. - Very Old - směs pálenek o stáří od 5 let
V.S.O.P. - Very Superior Old Pale - směs pálenek o stáří od 10 let
Napoleon - směs pálenek o stáří od 15 let
X.O. - Extra Old - směs pálenek o stáří od 25 let
Extra - směs pálenek o stáří od 30 let

Roku 1909 je pak název Cognac patentován a tento název může nosit pouze brandy z tohoto regionu. Mošt je pálený tzv. „charentskou metodou“, tedy metodou dvojího pálení. Následuje stáčení čirého destilátu do dubových sudů. Právě v nich je poté uložen ve sklepích minimálně dva roky až šedesát let. Po této proceduře následuje tzv. míchání s ostatními pálenkami různého stáří na požadovaný druh koňaku. V lahvích pak koňak již nezraje.
Co se dohledu týče, na vše dohlíží úřad BNIC - Bureau National Interprofessionnel du Cognac. Kontroluje sklizeň, destilaci, míchání, včetně dodržování zákonů ohledně výroby a ochrany známky Cognac.
Region je rozdělen do šesti apelací, které nesou názvy: Grande Champagne, Petite Champagne, Borderies, Fins Bois, Bons Bois, Bois Ordinaires.
Oblast Grande Champagne je srdcem oblasti, která se rozprostírá na ploše více než 13 tisíc ha. Hlavní města jsou Segonzac a Cognac.
Stejně významná je i oblast Petite Champagne, která se prezentuje na více než 15 tisících ha. Města jako Jonzac, Barbezieux či Archiac spadají právě do tohoto „crus“.
Nejmenší oblastí je Borderies o rozloze pouhých 4 tisíce ha. Odtud pochází jedinečný cognac, který je velmi specifický.
Zajímavostí může být odrůda Ugni Blanc, která je zde vysázena na více než 95% vinic. Přičemž dalšími významnými odrůdami jsou Folle Blanche a Colombard.
Avšak na kvalitu vína má mimo odrůdy vliv taktéž vinice, způsob destilace či samotné uložení „faux de vie“.


GRAND MARNIER
Tradiční likér vyrobený ze směsi Cognacu, cukru a esence z pomeranče.

ARMAGNAC
Vinná brandy původem z Gaskoňska, destilovaná z několika odrůd vína a zrající v dubových sudech. Paradoxně nejstarší brandy destilovaná ve Francii, již od 14. století.

CIDRE
Lehký alkoholický nápoj vyrobený kvašením z jablečného džusu, který se vyrábí v Bretani a Normandii.

CALVADOS
Výjimečná jablečná brandy původem z Dolní Normandie, která je pálena z plodů jabloní, jež jsou vysázeny v tomto kraji již od 8. století.

CRÉME DE CASSIS
Velmi sladký, tmavě červený likér, jehož prvotní surovinou je černý rybíz. Tento likér je specialitou regionu Bourgogne. Zajímavostí je oblíbenost tohoto likéru u postavy Hercule Poirota. Své místo zaujímá i u koktejlů, kdy známým je tzv. kir, tedy směs bílého vína a Créme de cassis.
 
 

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek   ( Fotky můžete vložit po odeslání příspěvku )
opiště kód
antispam
     Více informací

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace