FRANCIE - VINAŘSKÉ OBLASTI

Výjimečné vinařské oblasti si zaslouží výjimečnou pozornost. Zaměřili jsme se na ty, které jsou nejznámější. Proto vítejte v regionu Bordeaux,

VINAŘSKÉ OBLASTI FRANCIE

Nejznámější oblasti jsou Bordeaux, Bourgogne, Champagne, Alsace, údolí řek Rhône a Loire, Languedoc-Roussillon či Provence.


1. BORDEAUX

Pokud se ve vinařském světě zmíníme o Bordeaux, pak s jistotou můžeme tvrdit, že Bordeaux je nejen vinařskou oblastí, ale taktéž symbolem prestiže a výjimečnosti. Nalezneme zde regiony jako Medoc, Graves, Sauternes, Pomerol, Saint-Émilion, Bourg či Entre-des-Mers. Jednodušší dělení je na levý břeh a pravý břeh řek Garonne, Gironde a Dordogne. Stejně tak dle odrůd na levém břehu s Cabernetem Sauvignon a pravém břehu s odrůdou Merlot. Více než 7000 tisíc châteaux, skoro 60 kooperativních sklepů a skoro 400 obchodních firem.
Světově proslulá oblast, která svým vínům propůjčuje širokou paletu chutí i vůní, doplněných o jedinečný projev terroir a viniční polohy, ze kterých pocházejí ty nejznámější a mnohdy i nejdražší vína. Se svými 57 apelacemi rozkládajících se na více než 120 tisících ha je největší vinařskou oblastí Francie. Tuto oblast nalezneme v jihozápadní Francii, podél ústí řeky Gironde, kdy se táhne až k městům Bourdeaux a Libourne. Nepřeberná paleta začíná víny plnými, bohatými, komplexními a končí elegantními, smyslně ovocnými, jemnými víny. Nejčastěji se setkáme s odrůdou Cabernet Sauvignon, Merlot a Cabernet Franc, které místní vinaři scelují do nenapodobitelných cuvée. Své místo zde mají i vína bílá, z odrůd Sauvignon či Sémillon.
První réva vinná se v Bordeaux objevila v 1. století n.l., avšak velkého rozmachu zažívá vinohradnictví až v 12. století, v důsledku sňatku Eleonory Akvitánské s budoucím králem Anglie. Až v 18. století, díky vztahu terroir-châteaux- víno dochází ke zkvalitnění produkce, která byla podnícena počátky hodnocení kvality vín s ohledem na jejich cenu. Prestiž Bordeaux počala růst, ani révokaz, ani světové války, již nedokázali zastavit tento vinařský fenomén a v dnešní době se jedná a o oblast, která má nejpropracovanější systém značení původu na světě a kontroly původu. I díky tomu může tato oblast nabídnout to nejlepší, co je na trhu k dostání.

2. BOURGOGNE

Vinařská oblast, která již po staletí soupeří s Bordeaux o titul nejprestižnější oblasti světa. Zdejší vinohradnictví je ovlivněno několika faktory - půdou, počasím a nezaměnitelným charakterem odrůd, což tvoří jedinečný terroir. Spojení těchto faktorů dodává vínům osobitý a nezaměnitelný charakter. Avšak zdejší území je velice bohaté nejen na víno, ale i na historii a gastronomii.
Nejstarší zmínky o vinohradnictví na tomto území pocházejí již z 2. století n.l. V následujících staletích hráli velmi významnou roli kláštery a mnišské řády - Benediktíni či Cisterciáni. Během Velké francouzské revoluce pak byl majetek církvi i šlechticům zabaven, přičemž právě to je důsledek dnešního stavu, kdy mnoho rodin obhospodařuje malé viniční tratě. Opravdový rozvoj však region zažívá až v 18. století a po 1. polovině 20. století se po roce 1950 dostává zdejší víno opět na výsluní a začínají se psát moderní dějiny zdejšího vinařství. Díky mnoha malým pěstitelům je zaručena široká paleta chutí a vůní, včetně nepřeberného množství pohledu na víno. Právě tato skutečnost je další z mnoha výjimečností zdejšího kraje, místních vín, které jsou považovány za odrůdově čistá a typická pro jednotlivé terroir zdejšího kraje.
Na více než 45 tisících hektarech vinic, s vápencovým podložím, nalezneme nejčastěji odrůdy Pinot Noir a Chardonnay. Nejprestižnější polohy naleznete mezi městy Dijon a Chagny, kde se rozprostírá slavný burgundský "Zlatý svah - Cote D´Or", kdy neznámé nám nebudou ani Côte de Nuits a Côte de Beaune. Nesmíme opomenout ani Chablis, samostatnou a výjimečnou kapitolu oblasti Bourgogne.

 

3. CHAMPAGNE

Oblast Champagne, i přes svou světoznámou pověst, zaobírá jen více jak 2% z celkové rozlohy viničních ploch Francie. Žádná jiná vinařská oblast nemůže popřít, že největší šumivá vína pocházejí právě z místních viničních tratí. Rozloha vinic překračuje 30 tisíc ha půdy osázené vinnou révou, napříč faktu, že se jedná o nejsevernější oblast Francie. Vinice v Champagni leží na hlubokých vápenatých půdách, které zajišťují dobrou vlhkost a optimální odvodnění. Samotný název Champagne je pak odvozen z dob Říše římské. Kulturním a historickým centrem této oblasti je město Reims, kde dnes sídlí mnohé přední vinařské firmy. Vinařským střediskem této oblasti je však město Epernay. Na viničních tratích se můžeme nejčastěji setkat s odrůdami Chardonnay, Pinot Noir a Pinot Meunier, tedy základními odrůdami pro výrobu šumivého vína s přívlastkem Champagne. Dle zažitého rčení je tato oblast srdcem Francie. I přes dlouhou historii vinohradnictví, se šumivými víny se setkáváme teprve něco přes 300 let.


 

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek   ( Fotky můžete vložit po odeslání příspěvku )
opiště kód
antispam
     Více informací

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace