TŘÍDĚNÍ VÍN V ČESKÉ REPUBLICE

Systém zatřídění vín je velmi rozmanitý a v mnohých detailech se liší. V našem článku jsme rozvedli zejména germánský systém zatřídění vín, který je užit pro vína České republiky. Tedy zatřídění vín dle cukernatosti hroznů. Jednotlivé kategorie jsou doplěny o obrazovou dokumentaci, spolu se zákonými náležitostmi etikety. Poznejte spolu s námi jednotlivé kategorie a neztrácejte se tak v jednotlivém názvosloví na etiketách vín.

GERMÁNSKÝ SYSTÉM ZATŘÍDĚNÍ VÍN

Druhy vín je možné dělit rozličnými způsoby do několika skupin. V rámci České republiky se při třídění vín přikláníme k důrazu na odrůdu a vyzrálost hroznů – tedy obsah cukru v hroznové šťávě v době sklizně. Právě na tomto je založený germánský systém zatřídění vín v České republice. Tento systém zatřídění využívá taktéž Rakousko, Slovensko či Německo. I zde je prvotním ukazatelem kvality odrůda a vyzrálost. Teprve poté je brána v potaz i oblast.

 

  

TŘÍDĚNÍ TICHÝCH VÍN DLE CUKERNATOSTI

Základní dělení tohoto systému určuje vína stolní, jakostní a jakostní s přívlastkem. Kvalita je pak určena tzv. °NM, kdy 1°NM značí 1 kg přírodního cukru ve 100 litrech hroznového moštu.

 

1. VÍNO (dříve STOLNÍ VÍNO)

Nejnižší kategorie vín, vína vhodná k běžnému stolování. Víno může pocházet z hroznů z kterékoliv členské země EU (odrůdy moštové, stolní i neregistrované). Na etiketě nesmí být však uvedena odrůda, oblast, vinařská obec, viniční trať ani jiný zeměpisný název. Současně pak není možné uvádět ani ročník vína. Výjimku tvoří označení vinařskou oblastí v případě, že 85% vína pochází právě z této stanovené oblasti.

 

 

 

2. ZEMSKÉ VÍNO

Zemské víno spadá pod kategorii víno, avšak jsou na něj kladeny zvláštní požadavky. Toto označení je pak podloženo původem révy vinné ze stanovené oblasti, nesmí být překročen povolený hektarový výnos a hrozny dosáhli cukernatosti minimálně 14°NM. Zemské víno smí být označeno „české zemské víno“ a „moravské zemské víno“, následně pak taktéž odrůdou, ročníkem a zařazením dle zbytkového cukru, současně pak i názvem oblasti. Mošty pro zemská vína je možné doslazovat. Tento fenomén je spojen s produkcí malých a středních vinařů, kterým by se nevyplatilo finančně jednotlivé partie zatřídit. Do této kategorie pak spadají i tzv. Svatomartinská vína.  

 

 

 

3. JAKOSTNÍ VÍNO

 

Jakostní víno se vyznačuje dosaženou cukernatostí nejméně 15°NM s tím, že nesmí být překročený nejvyšší hektarový výnos. K výrobě může být užito pouze hrozno z jedné vinařské oblasti, kdy současně i výroba musí proběhnout v oblasti, kde byla vinná réva sklizena. Jakostní víno musí být zatříděno a to jako:

a) Jakostní víno odrůdové – víno vyrobené nejvýše ze 3 odrůd, jež jsou určeny pro výrobu jakostních vín.

b) Jakostní víno známkové – víno vyrobené ze směsi hroznů sklizených v určité oblasti, případně smísením jakostních vín.

Na etiketě jakostního vína můžeme nalézt název odrůdy, označení „jakostní víno“, ročník, název vinařské oblasti včetně obce a viniční tratě. Současně se uvádí taktéž obsah zbytkového cukru.

 

 

 

 

 

4. JAKOSTNÍ VÍNO S PŘÍVLASTKEM

Jakostní vína s přívlastkem se již prezentuji osobitým charakterem. Jakostní vína s přívlastkem se poté dělí do několika kategorií:

 

přívlastek

min. cukernatost °NM

poznámka

kabinetní víno

19

Lehčí, suchá, příjemně pitelná vína.

pozdní sběr

21

Extraktivní, suchá či polosuchá vína.

výběr z hroznů

24

Plné, extraktivní víno, někdy s vyšším obsahem zbytkového cukru.

výběr z bobulí

27

Vynifikováno z vybraných hroznů, dlouhé zrání na vinici, často polosladká a sladká vína.

výběr z cibéb

32

Z vybraných bobulí napadených ušlechtilou plísní šedou nebo z přezrálých bobulí, které dosáhly cukernatosti nejméně 32 °NM.

ledové víno

27

Z hroznů, které byly sklizeny přiteplotách –7 °C a nižších a v průběhu sklizně a během zpracování zůstaly zmrazeny.

slámové víno

27

Z hroznů, které byly před zpracováním skladovány na slámě či rákosu nebo byly zavěšeny ve větraném prostoru po dobu nejméně 3 měsíců.

 

Hrozny pro jakostní vína s přívlastkem musejí splňovat požadavky na výrobu vín jakostních. Jako další kritérium je pak původ z jedné vinařské podoblasti. Odrůda, původ, cukernatost musí být ověřena SZPI. Současně je zakázáno zvyšovat cukernatost moštu, nesmí být konzervováno chemickými látkami, kdy výjimkou je SO2. Víno může být vyrobeno maximálně ze 3 odrůd. U vín typu výběr z bobulí, výběr z cibéb, ledové i slámové víno je nutné dodržet ruční sběr.

Etiketa pak obsahuje mimo označení odrůdy taktéž označení jakostního vína s přívlastkem, název vinařské oblasti a podoblasti, vinařské obce i tratě.

 

 

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek   ( Fotky můžete vložit po odeslání příspěvku )
opiště kód
antispam
     Více informací

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace