MĚLNICKÁ VINAŘSKÁ PODOBLAST

Podoblast, kde historie se snoubí s moderním pojetím místních vín. Známá svou bohatou historií, stejně jako kulturními památkami. Malá vinařská podoblast, přesto však s nezaměnitelnými víny. Pátrejte spolu s námi po krásných vínech z Mělnické vinařské podoblasti.

MĚLNICKÁ VINAŘSKÁ PODOBLAST

 

  • oblast s bohatou historií, která je díky svému podloží vhodná taktéž k pěstování modrých odrůd
  • největšího významu dosahuje zdejší vinařství za vlády Karla IV. a zejména pak v 15. a 16. století jsou místní červená vína vysoce ceněna
  • v období, kdy dochází k obnově vinic se zde vysazují taktéž odrůdy révy vinné
  • zdejších 360 ha spadá pod 42 vinařských obcí, kde hospodaří přibližně 92 pěstitelů

 

MĚLNICKÁ VINAŘSKÁ PODOBLAST

Jedinečná podoblast nejen pro svou bohatou historii a kulturním památkám, ale zejména díky podloží v podobě vápence, je oproti Litoměřické podoblasti vhodná pro pěstování modrých odrůd, zejména Rulandského modrého, které zde dosahuje výjimečné plnosti a nezaměnitelného projevu.

Této výhody využili již vinaři ve středověku, kteří osázeli zdejší viniční tratě právě odrůdou pocházející z Francie. Ač historie zdejšího vinohradnictví sahá podstatně hlouběji, největšího významu dosahují zdejší vinice za vlády Karla IV.. Zejména v 15. a 16. století byla zdejší červená vína vysoce ceněna. Až postupem času, především v období obnovy vinic po kalamitě révokazu, se započalo s pěstováním bílých odrůd - Müller Thurgau, Ryzlink rýnský a Sylvánské zelené, které doplnil Modrý Portugal a Svatovavřinecké.
Přibližně 360 ha vinic spadá pod 42 vinařských obcí, které svou jedinečností vtiskují charakter svým vínům, které jsou v posledních letech vysoce ceněny znalci a milovníky vín. Na zdejších vinohradech pak hospodaří zhruba 92 pěstitelů, a to nejen v okolí Mělníka, ale taktéž v Praze, Kutné Hoře či v okolí Čáslavy a Slaného.

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek   ( Fotky můžete vložit po odeslání příspěvku )
opiště kód
antispam
     Více informací

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace