LITOMĚŘICKÁ VINAŘSKÁ PODOBLAST

Součást oblasti Čechy, obrozená vinařská tradice, historie vina spjatá s královským majestátem. Vinařská podoblast, která dává jedinečná vína s puncem královským. Netradiční vinařská podoblast s jedinečným vyzněním. Poznejte spolu s námi jedinečnost vín s Litoměřické vinařské podoblasti.

LITOMĚŘICKÁ

 

  • podoblast Litoměřická se řadí mezi nejsevernější podoblasti v Evropě a prezentuje se bílými odrůdami
  • historie vinařství je spjata s klášterními řády
  • ve středověku jsou Litoměřice druhou největší vinařskou obcí po Praze
  • po roce 1989 nastává obrození vinařství, zdevastovaného révokazem, světovými válkami a režimem
  • rozlohou malá podoblast – pouhých 290 ha spadá pod 30 vinařských obcí
  • historie regionu je spjata s královským majestátem, dnes sází vinaři na tradice a moderní technologie

 

LITOMĚŘICKÁ

Podoblast, jež patří mezi nejseverněji položené vinařské podoblasti Evropy, je velmi vhodná pro pěstování bílých odrůd, které zde vynikají svou svěžestí, kyselinkami a zejména nezaměnitelným projevem a plností, která je výsledkem místního terroir.

Historii místního vinohradnictví začali psát klášterní řády, avšak již v dobách prvního osídlení byla na některých místech této podoblasti pěstována réva vinná. Ve středověku byly Litoměřice po Praze druhým největším centrem vinohradnictví v Čechách, avšak révokaz, světové války a zánik mnoha viničních tratí předznamenal pád této podoblasti. Až po roce 1989 nastává obrození místních vinohradů a ačkoliv je nejmenší vinařskou podoblastí v České republice, může nabídnout výjimečnost a nezaměnitelné viniční plochy, situované na čediči a vápenci.
Na více než 290 ha vinic, které spadají pod 30 vinařských obcí, se pěstuje zejména Rulandské bílé, Ryzlink rýnský, ale i Rulandské šedé či Müller Thurgau. Své místo zde mají i modré odrůdy - Rulandské modré a Zweigeltrebe. Bohatá historie, spojená s královským majestátem, moderní technologie a zejména nadšení pro věc, dodává místním vínům jedinečný a čistý projev, který je vyhledávám mnohými znalci. Neotřelý styl vín spolu s důrazem na prezentaci dává prostor pro vznik zajímavých a netradičních vín, jež si zaslouží být obdivována a ceněna.

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek   ( Fotky můžete vložit po odeslání příspěvku )
opiště kód
antispam
     Více informací

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace