VINAŘSKÁ OBLAST ČECHY

Překvapivá, bohatá na historii, jedinečná oblast Čechy je známá svou rozmanitostí vín a tradicí. V tomto článku se dozvíte nejdůležitější informace, které se týkají právě oblasti Čechy. Celý článek je pak doplněn mapkou oblasti Čechy, která se dělí na podoblast Litoměřickou a Mělnickou.

ČECHY

 

  • jedna z nejsevernějších oblastí vinohradnictví v Evropě
  • viniční tratě dosahuji rozlohy zhruba 662 ha, které spadají pod 72 vinařských obcí
  • historie pěstování révy vinné spadá do roku 892
  • panovníci Karel IV. a Rudolf II. přispěli nejvíce k rozvoji vinohradnictví
  • zvláštností je tzv. městské vinařství
  • úpadek v 19. století je zastaven až po roce 1989, kdy vinaři navazují na tradici vinohradnictví v této oblasti
  • vinice, vinařství jsou atypická, ve srovnání s oblastí Morava

 

 OBLAST ČECHY

Oblast, jež se řadí k nejsevernějším výspám evropského vinohradnictví, je výjimečná nesouvislými plochami, které jsou osázeny vinicemi, což vtiskuje vínům nezaměnitelný projev a svéráznost, zdejším podoblastem vlastní. Zdejší viniční tratě, rozprostírající se na zhruba 662 ha, mají potenciál ohromit Vás zajímavým spektrem vůní, jež je doplněna nezaměnitelným chuťovým projevem místních vín. V této oblasti můžeme navštívit 72 vinařských obcí, 152 viničních tratí a 164 pěstitelů.

Historie pěstování révy vinné spadá v této oblasti do období Velkomoravské říše, kdy roku 892 přivezli do této oblasti sud moravského vína. Víno zde bylo poprvé využito k náboženským účelům. Z historického hlediska byl pak sv. Václav označován za nejvyššího perkmistra hor viničních. Samotný rozvoj vinařství je pak spojen s církevním dohledem. Nejstarším dokladem o existenci českého vinařství je zakládací listina kapituly litoměřické z roku 1057. Karel IV. byl osobností, která iniciovala rozvoj českého vinařství, které největšího rozvoje dosáhlo za vlády Rudolfa II.. Kolonizace nových zemědělských ploch měla za následek vznik nového typu vinařství v Čechách - tzv. vinařství městské, které velmi významně přispívalo k rozvoji vinohradnictví až do období 30-ti leté války. Postupem času i vinařství venkovské zastává významnou funkci, jelikož právě po válce města ztrácejí zájem o zemědělství a orientují se na obchod a řemesla. V 19. století, po boji s révokazem, jsou vinice vysázeny zejména v okolí Mělníka, Litoměřic, Mostu a nově i Prahy, na jižních svazích v okolí řek, avšak na konci tohoto století nastává úpadek vinařství v Čechách, mnohé vinice pustnou a až po roce 1989 dochází k obrodě vinohradnictví díky navázání na staré tradice a využití moderních postupů při pěstování a školení vín. Pro přehlednost si můžeme ukázat vývoj rozlohy viničních ploch v této oblasti - roku 1756 - 3 336 ha, 1870 - 684 ha, 1945 - 286 ha, 1983 - 543 ha a 1995 - 392 ha. V poslední době roste i zájem o místní vína, jejichž zajímavé nuance a svěžest, spolu s jedinečností viničních tratí dotváří charakter zdejšího vinařství, které si zaslouží pozornost milovníka vína. Poznejte spolu s námi ta nejkrásnější vína, které v dávných dobách ocenili králové a církevní hodnostáři Zemí koruny české. Ovšem závěrem je třeba říci, pokud chcete poznat opravdovou krásu vinařské oblasti Čechy, pak zapomeňte na oblast Morava a její typické rysy - sklepní uličky, rozlehlé viniční tratě či tradiční vinařské závody.

 

 

MAPA VINAŘSKÉ OBLASTI ČECHY

 

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek   ( Fotky můžete vložit po odeslání příspěvku )
opiště kód
antispam
     Více informací

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace