ZNOJEMSKÁ VINAŘSKÁ PODOBLAST

Krásná a specifická vinařská podoblast, jež spadá pod vinařskou oblast Morava. V úvodu článku se v krátkosti s touto podoblastí seznámíme, včetně její historie a následně je tato vinařská podoblast představena v celé své kráse, kdy neopomeneme ani zmínku o jedinečném systému třídění VOC. Znojemská vinařská podoblast si zaslouží Vaši pozornost.

ZNOJEMSKÁ VINAŘSKÁ PODOBLAST

• specifická vinohradnická oblast s jedinečným terroir
• počátky vinohradnictví v období kolonizace Římanů
• rozvoj za klášterních řádů, vývoj pozastavila pouze 30-ti letá válka
• v 19. století nákaza révokazu, po roce 1989 stabilní rozvoj, včetně prvního apelačního systému v ČR – VOC Znojmo
• celková rozloha vinic se blíží 3500 ha, jež spadají pod více jak 90 vinařských obcí

 

ZNOJEMSKÁ VINAŘSKÁ PODOBLAST

Díky dlouhé vinařské tradici, specifickým přírodním podmínkám a talentu místních vinařů se můžete setkat s víny chuťově plnými a aromatickými.
Dějiny vinohradnictví počaly psát římské legie. Archeologické záznamy potvrzují, že právě Římané v údolí řeky Dyje úspěšně pěstovali révu vinnou.
Jejich úlohu poté převzaly místní kláštery, zejména klášter Louka ve Znojmě a působení benediktinů v Rajhradě. Rozmach vinařství v této podoblasti byl na krátkou dobu přerušen během 30-ti leté války. Až v 19. století tento trend zastavila nákaza révokazu, ze které se však místní poučili, vysadili nové vinice a tím započal harmonický vývoj pěstování vinné révy na prahu moderní doby, který pokračuje dodnes. Tradiční odrůdy, vynikající viniční polohy a zejména svědomitá a trpělivá práce místních vinařství dává vzniknout jedinečným vínům, které mají výjimečný projev a korespondují s krásou místních malebných zákoutí.
Vydejte se s námi poznávat jedinečné viniční polohy prostřednictvím krásných vín z blízkého i vzdáleného okolí města Znojma. Na půdách se štěrkovým podložím, břidlicí, spraší a občasnými jíly se daří zejména odrůdě Veltlínské zelené, doplněné odrůdami Sauvignon a Ryzlink rýnský, kterým sekunduje Rulandské modré a Svatovavřinecké.
Znojemské vinice se rozléhají na zhruba 3500 ha, které spadají do více než 90 vinařských obcí. Zdejší vinařská kultura je prostoupena celou podoblastí, včetně nejstaršího křížového sklepa v Příměticích, výjimečné viniční tratě Šobes či Louckým klášterem, kde nalezneme Muzeum vinařství a bednářství.
Místní výjimečný terroir a um vinařů, poskytují vínům plnost, zajímavou aromatiku a jedinečnost.
Stejně jako místní viniční polohy, je ojedinělý i systém VOC - první apelační systém v ČR, který je založený na původu vín. Vychází z vybraných odrůd - Sauvignon, Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené a jejich cuvée a z uznaných viničních tratí.

 

MAPA ZNOJEMSKÉ VINAŘSKÉ PODOBLASTI

 

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek   ( Fotky můžete vložit po odeslání příspěvku )
opiště kód
antispam
     Více informací

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace