VINAŘSKÉ CÍLE OBLASTI ČECHY

Stejně jako ve vinařské oblasti Morava, i ve vinařské oblasti Čechy nalezneme jedinečné turistické cíle spojené s touto jedinečnou vinařskou oblastí. Podívejte se spolu s námi do Prahy, Litoměřic či Mělníka. Přejeme Vám příjemnou cestu.

CÍLE VINAŘSKÉ TURISTIKY - ČECHY

PRAHA

Pokud hledáte vinařské obce na mapce oblasti Čechy, pak Vás možná nenapadne navštívit i Prahu, avšak vězte, že historie vinohradnictví v Praze sahá do 11. století. Z roku 1146 pochází nejstarší písemný doklad o existence vinohradu na území Prahy. Již v 12. století pak dochází k významnému rozšíření viničních poloh, přičemž vývoj je spojen s rozvojem města. Zpočátku vinice obhospodařují kláštery, později je skupují bohatí měšťané. Významným obdobím byla vláda Karla IV., který dne 16.2.1358 nařídil zakládání vinic do vzdálenosti 3 pražských mil od Prahy a tudíž veškeré vhodné pozemky byly osázeny révou vinnou. Zlomem se stávají husitské války, kdy je zasazena krutá rána zdejšímu vinohradnictví. Krutě se na historii vinařství podepsala taktéž 30-ti letá válka. Za Rudolfa II. se Praha stává městem vína a napříč všemu, ještě roku 1776 bylo v Praze skoro 700 ha vinic. V 18. století pak tradice vinařství zcela upadá. K obnově vinohradů dochází až v poslední době, zejména v Troji, na Vinohradech a pod Pražským hradem. Vinohradnictví v Praze znovu ožívá. Dnes je v Praze vysázeno téměř 11 ha viničních tratí.

 

VINICE SVATÁ KLÁRA V TROJI

Vinice svatá Klára je památkově chráněnou vinicí, kterou nalezneme v Praze Troji, kde se rozléhá na 3,5 ha a připomíná zašlou slávu vinařství v Praze. Teprve roku 2004 byla zpřístupněna, avšak samotná historie vinice se zde nacházela již za vlády Václava II., tedy přibližně od roku 1228 a to až do roku 1925. K její obnově pak dochází v polovině 20. století. Své místo zde mají zejména bílé odrůdy a na jedné z části se můžeme setkat s rozsáhlou expozicí moštových i stolních odrůd. Rok 2009 je zlomovým, jelikož se počínají zpracovávat hrozny v nově vybudovaném sklepě. V minulosti byla vinice spojena s nedalekým zámkem, kde ve středověku víno ze zdejší vinice zrálo.

 

VINICE GRÖBOVKA A VINIČNÍ ALTÁN

Vinice se rozkládá v pražské čtvrti Vinohrady a i dnes jsou vína z Gröbovky spíše raritou. Své jméno získala po Moritzi Gröbe, který si zde vybudoval luxusní vilu a obklopil ji vinicemi, jež se dnes rozprostírají na zhruba 1,7 ha. Několikrát byla vinice málem zrušena, zachraňuje ji roku 1926 mělnický vinař Srba a počíná s obnovou vinice. Avšak jeho odkaz opět málem zhatí rok 1989, kdy se opět uvažuje o vyklučení vinice. Až rok 1992 je zlomovým a město počíná s obnovou, jež pokračuje dodnes. V roce 2009 dochází k vybudování výrobního sklepa a hrozny se tak zpracovávají nedaleko místa svého původu.

 

LITOMĚŘICE

Historie vinařství v okolí města Litoměřice sahá do období šíření křesťanství v kraji. Písemná zmínka se datuje rokem 1057. Právě dokument – darovací listina, jež se zmiňuje o vinařích a vinicích představuje nejstarší objevenou písemnou zmínku o vinařství na území Čech. Litoměřice se těšily přízni mnohým panovníkům a díky tomu jsou dnes viniční tratě na nejlepších polohách města Litoměřice. Ne nadarmo je okolí Litoměřic považováno za zahradu Čech. Zdejší viniční tratě jsou uzpůsobeny zejména pro pěstování bílých odrůd.

 

MĚLNÍK

Pěstování révy vinné v Mělníku má velmi starou tradici, minimálně započíná v 10. století, s největší pravděpodobností však mnohem dříve. První písemná zmínka o vinohradnictví, respektive o vinici pochází z roku 1046. V 11. a 12. století se pak o zakládání vinic zasluhují nejvíce kláštery s podporou panovníků. K dalšímu rozvoji vinařství na Mělníku dochází až po husitských válkách. Aby po méně příhodných letech vinaři pozvedli zdejší tradici, roku 1652 zakládají vinařský cech. Postupný vývoj je ovlivněn událostmi v pohraničí. Dnes je Mělník centrem vinařství a součástí vinařské mapy České republiky.

 

KUTNÁ HORA

První zmínky o vinařství v Kutné Hoře sahají do roku 1101. Rozvoj vinařství pak nastává až se založením cisterciáckého kláštera v Sedlci. Ovšem další vývoj je spíše nelichotivý a vše vrcholí po třicetileté válce, kdy se v celém kutnohorském okrese nachází necelý 1 ha viničních ploch. Novodobá historie je píše od roku 1977, kdy dochází k obnově vinic, přičemž vývoj trvá až do dnešních dnů.

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek   ( Fotky můžete vložit po odeslání příspěvku )
opiště kód
antispam
     Více informací

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace