SALON VÍN ČESKÉ REPUBLIKY

VINAŘSKÉ SOUTĚŽE

Snad každý z nás je součástí vinařského světa, kde vinařské soutěže a její ceny – medaile, nás ovlivňují silněji, než se nám na první pohled může zdát. Proto, abyste se lépe orientovali ve světě vín a medailí, Vám přinášíme stručný přehled soutěží na vinařské scéně České republiky.


SALON VÍN ČESKÉ REPUBLIKY

- snad nejznámější soutěž týkající se vín z národní scény
- pořádán od roku 2001 Národním vinařským centrem
- týká se 100 vín umístěných po 1 rok v degustační expozici na zámku ve Valticích
- hodnocení 100 bodovým systémem dle O.I.V.

Salon vín je nejvyšším stupněm soutěže Národní soutěž vín. Přičemž dále se můžeme setkat s titulem „Šampion“, „Vítězové kategorií“ a taktéž „Nejlepší kolekce“.
Aby bylo víno označeno medailí „Salon vín“, musí se zúčastnit nominačních soutěží pod záštitou Národní soutěže vín, garantovanou Svazem vinařů České republiky. Až při výsadním postavení v jednotlivých kolech se může vinař se svým vínem zúčastnit hodnocení ve finální fázi soutěže – tedy Salonu vín.


Vína musí splňovat mnohá kritéria. Jedním z nich je původ hroznů z vinic České republiky, dále pak daná partie musí splňovat minimální množství kusů, stanovené statutem soutěže. Současně je nutné celou šarži vín nalahvovat a následně zapečetit vína přímo u vinaře pověřeným pracovníkem Salonu vín. Samotná soutěž je uznána Ministerstvem zemědělství a hodnocení probíhá pod kontrolou právě Ministerstva zemědělství.
K hodnocení je využit 100 bodový systém, který je využíván a schválen O.I.V., což je Mezinárodní organizace pro vinařství a vinohradnictví. Hodnotitelé pak musejí mimo dokonalé znalosti a mnohaleté zkušenosti projít mezinárodním degustačním kurzem, pořádaným Vyšší odbornou školou a Spolkovým úřadem pro vinařství a ovocnářství v Klosteneuburgu a současně složit zkoušky dle norem DIN, ISO a ÖNORM.
Vína jsou zakoupena a následně uložena ve sklepních prostorách Národního vinařského centra se sídlem ve Valticích. Právě v reprezentativních prostorách se může široká veřejnost z řad odborníků a milovníků vína seznámit nejen s jednotlivými víny včetně bohaté doprovodné dokumentace, ale taktéž s expozicí věnovanou vinařství České republiky.
 

 

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek   ( Fotky můžete vložit po odeslání příspěvku )
opiště kód
antispam
     Více informací

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace