NEVINNĚ O VÍNĚ

FRANCIE - SÝRY

Jedinečné víno si zaslouží výjimečné sýry. Francie má prý 1 sýr na 1 den. Podnikněte spolu s námi výpravu do Francie plné sýrů.

FRANCIE - NÁPOJE

Francie není jen o vínech, ale své místo na výsluní mají i nápoje v podobě cognacu či pastisu. Poznejte spolu s námi Francii z jiné stránky.

FRANCIE - GASTRONOMIE

Francie je známá nejen pro svá vína, ale taktéž pro svou výjimečnou, jedinečnou gastronomii. Pokud Vás baví víno, ale i gastronomie, pak jste na správném místě.

FRANCIE - VINAŘSKÉ OBLASTI

Výjimečné vinařské oblasti si zaslouží výjimečnou pozornost. Zaměřili jsme se na ty, které jsou nejznámější. Proto vítejte v regionu Bordeaux,

FRANCIE - VINAŘSKÉ POJMY

Naučte se spolu s námi jedinečné pojmy, s kterými proklouznete hravě vinařskou Francií. Pronikněte spolu s námi do pojmů, s kterými se můžete setkat na láhvi vín z Francie.

FRANCIE - KLASIFIKACE VÍN

Klasifikace vín z Francie se řídí romanským systémem zatřídění, kdy je určující terroir. Poznejte spolu s námi problematiku a rozlište vína výjimečná, tradiční i běžná.

FRANCIE - HISTORIE VINAŘSTVÍ

Historie vinařství ve Francii je bohaté a dlouhé, stejně jako řada vín, které byste z této země měli ochutnat. Pevně věříme, že historie bude pro Vás stejně zajímavá, jako vína z Francie.

FRANCIE - ZEMĚ VÍNU ZASLÍBENÁ

Země, která je vínem prostoupená od severu k jihu, od východu k západu. Výjimečná vína, jedinečné vinařské regiony, typický terroir. Pokud toužíte po jedinečnosti, pak neváhejte a vstupte spolu s námi a nechte se unášet na vlnách informací z vinařského světa. Ze země, kde víno znamená mnohem více - ve Francii.

VOC BLATNICE

VOC vína dostala nového zástupce v podobě unikátního VOC Blatnice, které reprezentuje typická vína z této oblasti, kdy právě jim propůjčuje jedinečnost a výjimečnost prostřednictvím klima, půdy a odrůd, které jsou pro místní vinice typické.

VOC PÁLAVA

Dosud nepoznané Pálavská vrchy, jedinečná krajina a bohatá historie. To vše se snoubí ve vínech VOC Pálava.

VOC MIKULOV

Překrásná krajina, v okolí Pálavských výšin, je místem, kde se rodí vína VOC Mikulov, kterým místní krajina propůjčuje jedinečnost, charakter a výjimečnost.

VOC MODRÉ HORY

Překrásná, jedinečná vína typická svou červenou barvou, vyzněním a typickýmm nádechem. Překrásná vína z jedinečných odrůd Vás potěší, pokud zakoupíte vína VOC Modré Hory.

VOC ZNOJMO

Jedinečné, první VOC v naší historii Vás zve k poznání dosud nepoznaného. Nalezněte jedinečnost ve vínech, specifickém odrůdovém vyznění a zejména poznejte krásy podoblasti znojemské, respektive specifických terroir.

VALTICKÉ VINNÉ TRHY

KRÁL VÍN ČESKÉ REPUBLIKY

SALON VÍN ČESKÉ REPUBLIKY

ZAJÍMAVOSTI GASTRONOMIE A VÍN ITÁLIE

Jedinečnost Itálie nespočívá pouze ve vínech, kdy mimo Chianti bychom měli znát taktéž Parmazán či destilát Grappa. Výjimečná Itálie skrývá mnohá neobjevená zákoutí jedinečnost. Poznejte je společně s námi, s Vinotékou Vínečko.

ROZDĚLENÍ VÍN ITÁLIE

Stejně jako v jiných zemích, i zde, v zemi spojené s historií vína je nutné znát rozdělení vín, které je založeno na románském systému zatřídění vín. Na počátku se seznámíme s pojmy, které můžeme nalézt na etiketě italských vín. V závěru se zaměříme na ústřední téma, tedy na rozdělení vín Itálie do kategorií DOCG, DOC či IGT.

VINAŘSKÉ OBLASTI ITÁLIE VE ZKRATCE

Itálie - jeden velký region, kde jedna oblast navazuje plynule na druhou. Poznejte spolu s námi ve zkratce jedinečné oblasti vinařské Itálie, které se liší jak svými víny, tak vinařskými postupy a historií.

ITÁLIE - HISTORIE VÍNA

Itálie, kolébka vinařství s nekonečně dlouhou historií se Vám představuje v dnešním článku, který je věnovaný jak historii, tak moderními dějinami, které jsou psány právě v dnešních dnech. Již tisíce let historie jsme sepsali v kostce, právě pro Vás, milovníky vín a to nejen z Itálie.

ITÁLIE - VÍNO VE ZKRATCE

Itálie je známá svými víny, svou tradicí a historií, stejně jako jedinečností vinařských postupů. Společně s námi poznejte vinařskou Itálii ve zkratce společně s námi. Ponořte se do bohaté historie, přičichněte k jedinečnosti. Tam kde je historie, je i budoucnost. Další informace o Itálii se dozvíte v článku Itálie - historie vína.

ARCHIVACE, ULOŽENÍ VÍN

Krásná vína si zaslouží správné zacházení, ať už správnou teplotu či do budoucnosti správné skladování. V dnešním článku se budeme zabývat archivací vína, abychom si stejně krásné víno mohli vychutnat za pár let. Osvětlíme si i základy investování do vína, včetně základních podmínek, které bychom vínu měli dopřát. Víno si zaslouží tu nejlepší péči.

UZÁVĚRY VÍN

Uzávěr vína skrývá bohatství, netušené bohatství, které začínáme objevovat při otevření vína. Poznejte společně s námi jedinečné i tradiční uzávěry vín, ať už se jedná o korek či moderní skleněný uzávěr.

TEPLOTY SERVISU VÍN

Teplota vína, stejně jako mnohé další faktory, má zásadní vliv na vnímání a celkové vyznění vína. Vaše víno si zaslouží náležitou péči, proto věnujte dostatečnou pozornost správnému temperování. V závěru článku si pak v přehledné tabulce najděte právě to Vaše víno, které v tuto chvíli stojí před Vámi. Mnoho krásných vín i krásných chvíl s vínem.

SÝRY A VÍNO

Sýr, vybraný společník vína, je nedílnou součástí vinné kultury. Tisíce druhů sýra si zaslouží tisíce chutí a vůní vína. Pronikněte spolu s námi do pravidel snoubení vína se sýry.

SERVIS JÍDEL A VÍN

Servis jídel a vín je náročnou disciplínou, která si zaslouží náležitou pozornost, kdy je nutné znát nejen gastronomická pravidla, ale taktéž základní pravidla snoubení vín s jídly v podobě aperitivu, předkrmu či hlavního chodu. Nechte vyniknout víno ve společnosti Vašich vybraných pokrmů.

SNOUEBENÍ VÍN S POKRMY

Snoubení jídla a vína, je odnepaměti součástí nejvyšší gastronomie. Historie sahá do dob antiky a v dnešní době opět nabývá na významu. Pronikněte spolu s námi do tajů této jedinečné disciplíny, která si zaslouží náležitou pozornost. Naučte se spolu s námi základní pravidla snoubení vín a pokrmů.

JAK ČÍST ETIKETU - RAKOUSKO

Vinná etiketa, záludná to záležitost. Ovšem společně s námi dokážete číst v etiketě vín jako v náročné knize. Každá země má specifickou etiketu, spolu s námi poznejte rozdíl. Dopřejte si ta nejlepší vína společně s námi. Specifické termíny na etiketách rakouských vín rozvádíme v našem článku, který je této problematice věnován.

JAK ČÍST ETIKETU - NĚMECKO

Vinná etiketa, záludná to záležitost. Ovšem společně s námi dokážete číst v etiketě vín jako v náročné knize. Každá země má specifickou etiketu, spolu s námi poznejte rozdíl. Dopřejte si ta nejlepší vína společně s námi. Mnohé specifické pojmy vysvětlujeme v našem článku, který se týká etiket vín z Německa.

JAK ČÍST ETIKETU - ŠPANĚLSKO

Vinná etiketa, záludná to záležitost. Ovšem společně s námi dokážete číst v etiketě vín jako v náročné knize. Každá země má specifickou etiketu, spolu s námi poznejte rozdíl. Dopřejte si ta nejlepší vína společně s námi. Stejně jako etikety ostatních vín, i etikety španělských vín obsahují mnohé specifické pojmy, se kterými se seznámíme v tomto článku.

JAK ČÍST ETIKETU - ITÁLIE

Vinná etiketa, záludná to záležitost. Ovšem společně s námi dokážete číst v etiketě vín jako v náročné knize. Každá země má specifickou etiketu, spolu s námi poznejte rozdíl. Dopřejte si ta nejlepší vína společně s námi. Na konci článku pak doplňujeme základní termíny italských vín, spolu s termíny, týkající se obsahu zbytkového cukru.

JAK ČÍST ETIKETU VÍN - FRANCIE

Vinná etiketa, záludná to záležitost. Ovšem společně s námi dokážete číst v etiketě vín jako v náročné knize. Každá země má specifickou etiketu, spolu s námi poznejte rozdíl. Dopřejte si ta nejlepší vína společně s námi. Celý článek je pak doplněn o termíny, se kterými se můžeme u francouzských vín, na jejich etiketách, setkat.

JAK ČÍST ETIKETU - ČESKÁ REPUBLIKA

Vinná etiketa, záludná to záležitost. Ovšem společně s námi dokážete číst v etiketě vín jako v náročné knize. Každá země má specifickou etiketu, spolu s námi poznejte rozdíl. Dopřejte si ta nejlepší vína společně s námi.

TŘÍDĚNÍ ŠUMIVÝCH VÍN

Šumivá vína jsou zatříděna do speciálních kategorií šumivé a perlivé víno, které jsou dále rozšířeny o specifické podkategorie. V závěru doplňujeme třídění šumivých vín dle zbytkového cukru v přehledné tabulce. Poznejte spolu s námi krásu vín, které jemně řetízkují a slavnostním událostem dodávají jedinečný nádech.

TŘÍDĚNÍ VÍN DLE ZBYTKOVÉHO CUKRU

Tradiční třídění dle cukernatosti je doplněno tříděním vín dle zbytkového cukru do kategorií - suché, polosuché, polosladké a sladké. V závěru článku je navíc oddíl, který se věnuje speciálnímu názvosloví, se kterým se může běžný spotřebitel dostat do kontaktu na etiketách našich vín. S námi se ve víně neztratíte.

TŘÍDĚNÍ VÍN V ČESKÉ REPUBLICE

Systém zatřídění vín je velmi rozmanitý a v mnohých detailech se liší. V našem článku jsme rozvedli zejména germánský systém zatřídění vín, který je užit pro vína České republiky. Tedy zatřídění vín dle cukernatosti hroznů. Jednotlivé kategorie jsou doplěny o obrazovou dokumentaci, spolu se zákonými náležitostmi etikety. Poznejte spolu s námi jednotlivé kategorie a neztrácejte se tak v jednotlivém názvosloví na etiketách vín.

VINAŘSKÉ CÍLE OBLASTI ČECHY

Stejně jako ve vinařské oblasti Morava, i ve vinařské oblasti Čechy nalezneme jedinečné turistické cíle spojené s touto jedinečnou vinařskou oblastí. Podívejte se spolu s námi do Prahy, Litoměřic či Mělníka. Přejeme Vám příjemnou cestu.

MĚLNICKÁ VINAŘSKÁ PODOBLAST

Podoblast, kde historie se snoubí s moderním pojetím místních vín. Známá svou bohatou historií, stejně jako kulturními památkami. Malá vinařská podoblast, přesto však s nezaměnitelnými víny. Pátrejte spolu s námi po krásných vínech z Mělnické vinařské podoblasti.

LITOMĚŘICKÁ VINAŘSKÁ PODOBLAST

Součást oblasti Čechy, obrozená vinařská tradice, historie vina spjatá s královským majestátem. Vinařská podoblast, která dává jedinečná vína s puncem královským. Netradiční vinařská podoblast s jedinečným vyzněním. Poznejte spolu s námi jedinečnost vín s Litoměřické vinařské podoblasti.

VINAŘSKÁ OBLAST ČECHY

Překvapivá, bohatá na historii, jedinečná oblast Čechy je známá svou rozmanitostí vín a tradicí. V tomto článku se dozvíte nejdůležitější informace, které se týkají právě oblasti Čechy. Celý článek je pak doplněn mapkou oblasti Čechy, která se dělí na podoblast Litoměřickou a Mělnickou.

MIKULOVSKÁ VINAŘSKÁ PODOBLAST

Vinařská podoblast, kde vinařství je nesmazatelně spjato s tradicí a místní kulturou. Podoblast, kde nacházíme první zmínky o tradicí vinařství na našem území. Vše důležité o Mikulovské vinařské podoblasti se dočtete v závěru článku, který je doplněn o přehlednou mapku Mikulovské vinařské podoblasti.

CÍLE VINAŘSKÉ TURISTIKY

Cestování za vínem, jedna z nejkrásnějších povinností sommeliera. Procestujte s námi celý vinařský svět. Nahlédněte s námi pod pokličku vinařských cílů České republiky - Znojmo, Valtice či Sklepní kolonii ve Vrbici.

SLOVÁCKÁ VINAŘSKÁ PODOBLAST

Překrásná Slovácká vinařská podoblast, která je známá nejen svými víny, ale taktéž pro tradiční řemesla a jedinečný folklór, kdy novodobé vinařství se datuje až od roku 1989. V závěru článku se dočtete o této podoblasti komplexně, přičemž vše je zakončeno přehlednou mapkou Slovácké vinařské podoblasti.

VELKOPAVLOVÍCKÁ VINAŘSKÁ PODOBLAST

Pokladnice červených vín, bohatá historie a systém třídění vín VOC Modré Hory. Poznejte spolu s námi Velkopavlovickou vinařskou podoblast, která předčí Vaše očekávání. V úvodu se v krátkosti dočtete nejdůležitější informace, které jsou následně rozšířeny v druhé části článku, společně s přehlednou mapkou. Vína Velkopavlovické podoblasti se na Vás již těší.

ZNOJEMSKÁ VINAŘSKÁ PODOBLAST

Krásná a specifická vinařská podoblast, jež spadá pod vinařskou oblast Morava. V úvodu článku se v krátkosti s touto podoblastí seznámíme, včetně její historie a následně je tato vinařská podoblast představena v celé své kráse, kdy neopomeneme ani zmínku o jedinečném systému třídění VOC. Znojemská vinařská podoblast si zaslouží Vaši pozornost.

VINAŘSKÁ OBLAST MORAVA

Výjimečná a překrásná vinařská oblast Morava, perla naší vlasti, kde se rodí výjimečná vína a každý rok nás překvapuje jedinečnými nuancemi. V článku jsou v jednotlivých bodech uvedeny nejdůležitější informace, které jsou v další části rozšířeny o jemné nuance. Na mapce pak můžete shlédnout celkový pohled a rozdělení vinařské oblasti Morava.

VINAŘSKÉ INSTITUCE ČESKÉ REPUBLIKY

Stejně jako světové organizace, i v České republice nás ovlivňují mnohé organizace, které dohlížejí na tradice, pravidla a formální stránku vinařství v České republice. Seznámíme Vás se Svazem vinařů České republiky či Asociací sommeliérů České republiky.

VOC - VÍNA ORIGINÁLNÍ CERTIFIKACE

Nové vinařské zatřídění, které je založeno na románském systému, jež je využit v zemích jako Francie, Itálie nebo Španělsko. Společně s námi poznejte vína originální certifikace ze Znojma, Modrých hor, Mikulova a Pálavy.

VÝZNAMNÉ ODRŮDY ČR

Každá vinařská země staví svou tradicí na odrůdách spojených s místním terroir. Ponořte se s námi do vinařské terminologie, týkající se odrůd spojených s vínařstvím České republiky. Z bílých odrůd jmenujme Veltlínské zelené či Ryzlink rýnský. Z červených pak Svatovavřinecké či Frankovka.

VÝZNAMNÉ VINAŘSKÉ OBCE

S vínem je spojeno vinařství, a každé vinařství sídlí v některé z vinařských obcí. Spolu s námi procestujte vinařský svět, poznejte výjimečné vinařské obce jako Velké Bílovice, Valtice či Mikulov a Znojmo.

HISTORIE VINAŘSTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY

Poznejte spolu s námi historii vinařství naší země v bodech. Doplňte své znalosti a mnohá data, která se nesmazatelně zapsala do vinařství České republiky. Společně s námi objevujte svět vína.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace